Iulian Staicu – campion national la saritura in lungime

0
625

In perioada 7-8 iulie au avut loc la Pitesti Campionatele Nationale Seniori & Tineret –Finala.

La proba saritura in lungime campion national la seniori este Staicu Iulian Cristian de la CS Tara Barsei 2011 Brasov cu o saritura de 7,85 m, antrenor fiind Horatiu Calfa. La aceasta proba au concurat 15 sportivi.

Pe locul 2 s-a clasat Baciu Alexandru George de la CSM Calarasi cu o saritura de 7,71 m, iar medalia de bronz a fost castigate de Vasile Adrian de la CSM Bucuresti cu saritura de 7,68 m.Iulian Staicu v-a participa si la Jocurile Mondiale Universitare de la Taipei din perioada 20-25 august.

La finala de la Pitesti sportivul nostru a participat si datorita faptului ca a fost castigat proiectul de finantare sportiva “ Atletism pentru performanta” – “Proiect cofinanţat de Consiliul Judeţean Braşov”.